Arsenał Rogatywki.com - czyli czym dysponujemy i nie zawahamy się użyć do szkolenia ;-)
Wszystkie prezentowane jednostki broni FAKTYCZNIE znajdują się w magazynach Rogatywki.com, zdjęcia własnego autorstwa prezentują konkretne egzemplarze z którymi spotkacie się Państwo na zajęciach.

CZ 85 Combat
Znakomity pistolet w starym stylu, niezwykle celny i przyjazny dla użytkownika. Rozwojowa wersja największego chyba przeboju Czeskiej Zbrojowki - modelu 75. Doskonała broń w rozsądnej cenie dla tych, którzy cenią sobie ergonomię, wygodę, niezawodność i styl.


kbk AKMS
Kałach. Legenda. Przez lata podstawowa broń Żołnierza Polskiego. Tutaj w opracowanej w Polsce wersji AKMS - czyli modyfikowany ze składaną kolbą. Wersja początkowo opracowana i przeznaczona dla żołnierzy wchodzących w skład jednostek powietrzno-desantowych szybko upowszechniła się również w innych pododdziałach jako etatowa broń kierowców i operatorów sprzętu. Ze względu na składaną kolbę AKMS był łatwiejszy w transporcie i przewożeniu w kabinach i przedziałach pojazdów. Na uwagę zasługuje niezby często spotykany, szary kolor wykończenia. Celny, solidny, pomimo faktu, iż konstrukcja liczy sobie ponad osiemdziesiąt lat - nadal chętnie używany w wielu armiach i organizacjach paramilitarnych na całym globie. Jego nowocześniejsze odmiany wyposażone w nowoczesne systemy celowania i obsługi w niczym nie ustępują amerykańskim M4.


CZ P-09 Kadet
Kadet to zasilana amunicją bocznego zapłonu .22LR treningowa wersja bojowej P-09. Niczym nie odbiega pod względem wyglądu, wagi i obsługi od P-09, zaś zastosowanie amunicji bocznego zapłonu pozwala strzelcowi w pełni wypracować manual i obsługę broni oraz prowadzić skuteczny trening strzelecki znacznie mniejszym kosztem. Jednocześnie zastosowanie tej amunicji w znaczący sposób poprawia jakość z instruktorskiego punktu widzenia - broń bocznego zapłonu daje bowiem możliwość łatwiejszego zaobserwowania i korekty popełnianych przez strzelca błędów. A przy tym wszystkim CZ P-09 Kadet jest bronią przyjemną w obsłudze i użyciu, pewnie leży w ręce i można przy jej pomocy osiągać całkiem przyzwoite rezultaty w sporcie strzeleckim.


Mauser wz.29
Karabin stanowiący istną perełkę w kolekcji, broń, którą z sejfu wyciąga się tylko raz w roku - 11 listopada, i tylko po to, by ucałować wybitego na komorze nabojowej orła, zakonserwować jednostkę świeżym olejem i pieczołowicie umieścić na powrót w bezpiecznym miejscu. Z takimi Mauserami wyruszyli bronić Ojczyzny Polscy Żołnierze we wrześniu 1939 roku. Ten konkretny egzemplarz wyprodukowała Fabryka Broni w Radomiu w roku 1933. Cóż jeszcze można napisać...


Erma EGM1 Model 70
Niemieckiej firmie ERMA udało się stworzyć wspaniałą replikę broni amerykańskich spadochroniarzy z II Wojny Światowej - M1 Carbine. Niemiecki karabinek zasilany jest amunicją bocznego zapłonu .22LR, ale w niczym nie zmienia to wrażeń płynących z jego używania. Lekki, ergonomiczny, mający klasyczną linię jest przy tym bronią bardzo celną i przyjemną w obsłudze. Jako karabinek samopowtarzalny stanowi świetną alternatywę dla współczesnych karabinków bazujących na wyglądzie AR, zaś jego historyczny wygląd tylko pogłębia przyjemność płynącą ze strzelania.


Milicon Delta AR
Nowoczesny karabinek szturmowy Milicon Delta to majstersztyk techniki militarnej. Lekki, poręczny, z lufą o długości 12,5'' będącą znakomitym kompromisem pomiędzy skutecznym zasięgiem a mobilnością i operowaniem w pojazdach i ciasnych pomieszczeniach. Ten konkretnie doposażony został w zestaw celowniczy jednej z najlepszych firm na świecie, amerykańskiego EOTech'a: celownik holograficzny HHS V EXPS 3-4 z powiększalnikiem G45.STS. Oczywiście - posiada też mechaniczne przyrządy celownicze. Broń zaprojektowana z myślą o operowaniu zarówno na lewą jak i prawą stronę, tyleż samo ergonomiczna, co skuteczna.


CZ 457 Lux
Klasyczny karabin czterotaktowy w kalibrze .22LR z pięcionabojowym magazynkiem doposażony w lunetę Vector Optics "Marksman 6-25x50", która pozwala na niezwykle precyzyjne celowanie na dłuższych dystansach. CZ 457 to typowa broń rekreacyjno - sportowa dająca wiele przyjemności ze strzelania i pozwalająca w tym ukompletowaniu na skuteczną naukę prowadzenia ognia z wykorzystaniem celownika optycznego.


DP-28 (Diegtiariow Piechotnyj)
Jedna z pierwszych konstrukcji sowieckich, znany z wielu filmów, o charakterystycznym magazynku talerzowym DP-28 to karabin maszynowy z wymienną lufą. Celny i szybkostrzelny choć nie pozbawiony wad konstrukcyjnych pozostaje - pomimo upływu lat znakomitą pomocą szkoleniową w zakresie karabinów maszynowych.


Thompson M1A1
Tommygun'a chyba nikomu przedstawiać nie trzeba - jeden z legendarnych pistoletów maszynowych drugiej wojny Światowej zyskał początkowo sławę jako ulubiona broń gangsterów w czasach prohibicji. Pierwsze wersje wyposażone były w potężne, bębnowe magazynki, których najważniejszą cechą było to, że zacinały się zazwyczaj po oddaniu pierwszej serii :-), dlatego też wojskowy pragmatyzm szybko zastąpił bębny pudełkami i amerykańscy GI's zyskali proste w obsłudze i niezwykle skuteczne narzędzie do eliminacji siły żywej wielkoniemieckiego Wehrmachtu.


S&W M&P 15-22
Samopowtarzalny karabinek typu AR na amunicję bocznego zapłonu jest doskonałym sprzętem pozwalającym przy bardzo niskich kosztach użytkowania zapoznać się z manualem AR a jednocześnie sprawić wiele przyjemności ze strzelania. Tym bardziej, że ta konkretna jednostka nabrała bardzo "bojowego" wyglądu dzięki doposażeniu w zestaw celowniczy Sig Sauer: kolimator ROMEO 5 1x20mm compact Red Dot z powiększalnikiem JULIET 3-MICRO 3x22mm Compact Magnifier a do tego latarka taktyczna, bipod Leapers Super Duty OP QD 6-8,5” oraz kolba FAB GLR-16. Taka konfiguracja sprzetu pozwala zapoznać się z różnymi metodami celowania oraz wykształcić nawyki prawidłowego posługiwania się karabinkami rodziny AR.


Mosin 91/30
Skonstruowany jeszcze za Batiuszki Cara Mosin nieznacznie tylko udoskonalony przez czerwonych akademików na początku XX wieku okazuje się być bronią całkiem skuteczną po dziś, czego najlepszym dowodem jest wykorzystywanie Mosinów w czasie konfliktu ukraińskiego. Toporny, niezbyt zgrabny, z klekocącym zamkiem nadal stanowi klasykę gatunku czterotaktów oferując - zwłaszcza niezbyt wprawnym strzelcom - kopnięcie godne wściekłej kobyły...


GSG MP-40 "Schmeisser"
Charakterystyczna sylwetka tego pistoletu maszynowego znana jest chyba wszystkim, którzy widzieli choćby jeden film wojenny. MP-40 produkowane było w warunkach wojennych przez wiele fabryk, ten zaś konkretny egzemplarz jest wierną i bardzo udaną kontynuacją w wykonaniu niemieckiej firmy GSG (German Sport Guns). I choć w przeciwieństwie do swego pierwowzoru strzela z zamka zamkniętego - to jednak nadal tym samym rodzajem amunicji.


PPSz-41
PPSz-41 czyli pistolet-pulemiot Szpagina obrazca 1941 goda to kolejny, niezwykle charakterystyczny egzemplarz broni z okresu II Wojny Światowej. Zasilany nabojem TT (7,62x25) wydaje podczas pracy niepowtarzalny, suchy dźwięk nie do pomylenia z jakąkolwiek inną bronią. Dzięki ciężarowi i systemowi strzelania z otwartego zamka bardzo celna i stabilna broń; i choć w budowie niezwykle prosta - okazała się dostatecznie skuteczna by doprowadzić krasnoarmiejców aż pod Bramę Branderburską. Ładowanie bębnowego magazynka PPSz to prawdziwe wyzwanie i kara dla żołnierza, dlatego na wyposażenie wprowadzono z biegiem czasu magazynki łukowe o pojemności 35 nabojów - Pepesza chyba straciła na wyglądzie, ale na funkcjonalności zyskała niezwykle.


Mossberg 590A1
Niekwestoinowana królowa obrony miru domowego w USA, obecna również w chyba każdym amerykańskim radiowozie - strzelba gładkolufowa typu "pump action" a po naszemu: pompka. To taką strzelbę Arni przeładowywał jedną ręką jak Terminator... Ten egzemplarz to wojskowy model 590A1 Mossberga, a zatem wersja wzmocniona i z gwarancją wytrzymałości. Znakomicie sprawdza się też w sporcie, a mnogość możliwej do załadowania amunicji czyni ze strzelby gładkolufowej wyjątkowo utylitarne narzędzie.


PM-63 RAK
Wyjątkowa - bo chyba pierwsza polska, niezależna konstrukcja po II Wojnie Światowej. Konstrukcja wokół której narosło wiele miejskich legend o podbitych oczach, odstrzelonych palcach itd. W rzeczywistości - całkiem udany, dobrze strzelający pistolet maszynowy, który znakomicie spełniał swoją rolę jako etatowa broń załóg wozów bojowych - bo przy iście kompaktowych rozmiarach oferował siłę ognia niezbędną do obrony. Może i nie zrobił światowej kariery niczym czeski Skorpion 61, ale chyba lepiej być mniej znaną bronią w rękach żołnierza, niż gwiazdą w łapach terrorysty... Zdecydowanie nie doceniana konstrukcja z którą warto się zapoznać.
